Сьогодні українці відзначають Святу Трійцю: про що варто знати цього дня

День святої Трійці – одне з головних християнських свят, яке у православ’ї входить до числа дванадцяти свят, а в Католицькій церкві має найвищий статус торжества.
Це велике православне та народне свято заведено відзначати на 50-й день після Великодня.

Свою назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса. Таким чином це свято нагадує про св. Трійцю, три відомі прояви, лики (іпостасі) Всевишнього — у вигляді Бога-Отця, у вигляді Бога-Сина і у вигляді Бога-Святого Духа.

Православні християни в цей день прикрашають будинки і храми зеленими гілочками, квітами.

У народі в цей день будинок прийнято прикрашати величезною кількістю зелені, яка, за повір’ям, відлякує злих духів.
Існує безліч народних прикмет і традицій на Трійцю.
 Освячені в церкві святкові букети отримують цілющу силу і є оберегом від хвороб і невдач. Також на Трійцю прийнято поминати родичів і відвідувати кладовища.

Як і будь-яке інше православне свято, Трійця забороняє працювати, хіба що в хаті, і то лише за потребою. Приміром, дозволяється тільки готувати їжу на святковий стіл і годувати та поїти домашніх тварин і худобу. Займатися прибиранням, рукоділлям, стригтися суворо заборонено.

У свято Трійці землю називають іменинницею, вважається, що вона святкує свій день народження. У цей день не можна косити траву або орати поле. Можна тільки прикрашати будинок травами та гілками, принесеними напередодні й освяченими в церкві. Причому рослини не можна прибирати всі три дні свята.

Чого не можна робити у цей день:

  • На Трійцю не можна купатися в річці або озері — наші предки ще з дохристиянських часів вірили, що в цей час русалки намагаються потягти людину до себе на дно.
  • У минулому три святкові дні наші предки намагалися близько не підходити до води, навіть щоб просто вмитися. Існує повір’я, що на Трійцю не обходиться без утопленика. Тому, як би не було жарко цього дня, краще не ризикувати і не перевіряти на собі цю прикмету.
  • Також наші предки у ці дні не ходили до лісу, вважаючи, що тут на людей чатували мавки та лісовики, які заманювали вглиб і лоскотали до смерті.
  • На Трійцю ніколи не гуляли весіль, а сватання, навпаки, заохочували — це вважалося доброю прикметою, спільне життя буде довгим і щасливим.

Народні прикмети:

    • Мабуть, найвідоміша прикмета – на Трійцю завжди йде дощ. У народі кажуть, що дощ у день Святої Трійці – це сльози за померлими людьми, адже суботу перед Трійцею називають батьківською.
    • За народними традиціями, на тих людей, які не дотримувались заборон на Трійцю, чекало покарання і різні напасті. Наприклад, у тих, хто оре, худоба впаде. У тих, хто сіє на Трійцю, град поб’є посіви. У тих, хто пряде шерсть, вівці заблукають. Той, хто будує огорожу і в’є мотузки, сам зігнеться в дугу.
    • Існує повір’я про те, що рослини на це свято наділяються особливою магічною силою, що відбилося в звичаї збирати в ніч на Трійцю лікарські трави. Вважається, що зібрані у це свято трави володіють величезним цілющим ефектом і працюють як потужні обереги. Полин, зірваний на Трійцю надійно оберігає будинок і сім’ю від всієї нечистої сили і підступів чаклунів. За допомогою любистку дівчата ворожили на наречених. М’ята оберігала дітей від поганих снів і нічних криків. А тим’ян і чебрець допомагали жінкам завагітніти і виносити здорову дитину.

Варто нагадати, оскільки День святої Трійці відзначають 27 травня у неділю, то понеділок, 28 травня, є офіційним вихідним.

Відповідно до статті 67 КЗпП, якщо святковий або неробочий день збігається з суботою або неділею, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

джерело