Що таке ладан? Дарований немовляті Ісусу, за нього воювали римляни, зробив Аравію найбагатшою країною світу

Згідно з Євангелієм від Матвія, ладан був одним з трьох дарів, які принесли волхви немовляті Христу. Але яке значення міг мати цей подарунок?

Ладан – це висушений сік дерев роду Boswellia, зокрема Boswellia sacra. Ці дерева ростуть в Омані, Ємені та Африканському Розі, включаючи Сомалі і Ефіопію.

Про це пише Екоінвест 

Після висушування сік спалюється як пахощі і вважається, що він має цілющі властивості. Виробники ладану надрізають дерево за допомогою традиційного інструмента, схожого на зубило, після чого молочний білий сік стікає з отвору, утворюючи «сльози».

Перший сік не збирається, і вважається, що він очищає деревину від забруднень. Як тільки він висохне, отвір збільшується і поглиблюється, після чого знову сік, що виходить, висихає і приблизно через два тижні збирається.

Цей процес “прослуховування” повторюється кілька разів в декількох точках протягом року, в залежності від регіону. Після того як кам’яні згустки зібрані, їх досушують.

Ладан найвищої якості сріблястий і прозорий, або з легким зеленуватим відтінком. Коричнево-жовтий ладан – найдоступніший і найдешевший тип. В Омані кращий ладан належить султану Кабусу бен Саїду Аль Саїду, і його заборонено вивозити за межі країни.

Плантації ладану в Омані є, мабуть, найвідомішим і древнім джерелом цього товару. Тут тим торгують вже тисячі років, відправляючи на кораблях в Середземне море, Індію та Китай. Колись цю торгівлю хотіли перехопити римляни. Вони відправили 10 000 військовослужбовців в цю область ще в 1 столітті до нашої ери, аби завоювати і контролювати товарне виробництво. Але римляни так і не змогли дістатися туди через посушливу і спекотну пустелю.

Згідно заних Businessweek, торгівля ладаном була найприбутковішим видом заробітку з 1000 року до нашої ери до 400 року нашої ери. На якийсь час південна Аравія завдяки ладану стала найбагатшим місцем на Землі. Геродот писав про Ладан, вироблений в цьому регіоні, та попереджав, що дерева з яких він добувається охороняються літаючими зміями.

У ладану лимонно-деревний мускусний запах. Він використовується в православній літургії та в римсько-католицькій, а ще на весіллях і церемоніях народження у арабів.

Коли редакція ВВС опитала оманців, навіщо ладан був подарований немовляті Ісусу, ті пояснили, що це для того, аби «відігнати злих духів і змій».

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

За старих часів ладан мав таку цінність через його передбачувану користь для здоров’я та раяду цілющих властивостей. І ось сьогодні сучасні дослідження відродили інтерес до цієї речовини: є дані, згідно з якими ладан може володіти протираковими властивостями.

На жаль, дерева босвеллії зараз знаходяться у вкрай поганому стані, частково через зловживання виробництвом ладану в умовах дедалі більшого попиту, частково через зміну клімату. Вважається, що в наступні 50 років їх кількість може зменшитися на 90%.

Поділись з друзями...