Вся правда про ікони в хаті

Багато традиції християнства стерлися з пам’яті, загубилися у віках.

 

Літні люди ще їх пам’ятають, зберігають пам’ять молитов і священних обрядів, але більш молоде покоління втрачається і боїться припуститись помилки, звертаючись до віри.

Питання про те, як і де розміщувати домашні ікони цікавить багатьох, ми постараємося дати просту і зрозумілу відповідь.
Де встановити іконостас і окремі ікони
Канонічно домашній іконостас розміщували у східній частині будинку. Храмові вівтарі також розташовують у східній частині церкви. Однак не можна плутати будинок з церквою. Будинок – це тільки продовження храму.

Будинок, в першу чергу, — родинне вогнище, тому «червоний кут» можна розташовувати в будь-якій частині приміщення. Єдина умова – перед божницею» повинно бути досить вільного місця, щоб всі члени сім’ї могли зібратися на молитву.

Крім загального іконостасу рекомендується розмістити по одній іконі в кожній житловій кімнаті.

Якщо сім’я збирається за загальним столом на кухні, варто повісити там ікону Спасителя, оскільки до нього звернена подячна молитва за хліб насущний.

Над входом в будинок зазвичай вивішується ікона Покрови Святої Богородиці.

Як правильно оформити іконостас

Церква засуджує сусідство ікон з декоративними елементами, сучасною розважальною побутовою технікою (телевізор, магнітофон), картинами і різними плакатами сучасних зірок. Не можна також поміщати ікони до книги не богословського змісту.

Можна прикрашати іконостас живими квітами.

Іконостас та ікони, які висять окремо, можна прикрасити вишитими рушниками. Ця традиція має давні корені – в таїнстві хрещення і обряді вінчання використовуються ці рушники, які дбайливо зберігаються і передаються спадково. Після водосвятного молебню саме цими рушниками прийнято витирати обличчя.

Здавна дівчата збирали в придане кілька вишитих рушників, щоб прикрасити іконостас у новому житлі молодої сім’ї.

Які ікони повинні бути в домашньому іконостасі

Традиційно в червоний кут виставляють ікону Ісуса Христа та ікону Божої Матері. Канонічно, як у церкві, ікона Спасителя стоїть з правого боку, з лівого – ікона Богородиці. Інші ікони підбирайте самостійно або з допомогою духовного наставника.

Бажано, щоб іконостас був увінчаний православним хрестом.

Немає суворого набору необхідних ікон, як немає і єдиного правила оформлення. Потрібно дотримуватися тільки принцип верховенства та ієрархії: не можна розміщувати ікони святих вище ікон Святої Трійці, спасителя і Божої Матері. Композиція повинна виглядати завершеною, охайною, систематизованою.

Бажано, щоб всі ікони були виконані в одному художньому стилі.

Якщо у вас є ікона, що передається у спадок, бажано встановити її в центрі композиції, як домашню святиню (але нижче основних ікон).

Ставитися до ікон слід дбайливо, якщо фарби вицвіли і потьмяніли, то її можна якийсь час зберігати позаду інших ікон, а згодом віддати в церкву.

Іконостас можна доповнити іконами місцевих святих покровителів-святих, в чию честь названі члени сім’ї. У православ’ї особливу шану заслужив Микола Чудотворець, святі Петро і Павло.

Кращим порадником буде священик – духівник сім’ї. Він допоможе з вибором ікон для вашого будинку.

взято

Поділись з друзями...